Medicinos ir odontologijos klinika | Ką būtina žinoti apie kelioninius skiepus vykstant į egzotines šalis?
Ką būtina žinoti apie kelioninius skiepus vykstant į egzotines šalis?
Kad kelionės į egzotines šalis būtų ne tik įdomios, įkvėpiančios, būtina tinkamai joms pasiruošti, kad būtų saugios. Kelionių skiepai, ypač keliaujant į egzotines šalis, yra pagrindinis faktorius, siekiant apsisaugoti nuo skirtingose šalyse plintančių infekcijų bei ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijos dėl skiepų skiriasi priklausomai nuo kelionės vietos, trukmės, veiklos pobūdžio ir gyvenimo sąlygų. Vingio klinikoje siūlomas nemokamas individualiai pritaikytas skiepų planas Jūsų kelionei, padedantis keliauti su pasitikėjimu bei džiaugsmu.
Hepatitas A. Tai viena dažniausių užkrečiamųjų ligų, kuria gali užsikrėsti keliautojai. Liga paplitusi daugelyje šalių, kuriose yra prastos sanitarinės sąlygos. Tai virusinė kepenų infekcija, perduodama per maistą, vandenį, nešvarias rankas. Hepatito A požymiai – gelta, silpnumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, karščiavimas.
Liga ypač paplitusi Pietryčių Azijos, Vidurio Rytų bei Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse.
Skiriamos 2 vakcinos dozės. Pirmoji dozė atliekama iki kelionės. Antroji – po 6-12 mėn. nuo pirmosios dozės.
Vidurių šiltinė – ūmi infekcinė liga. Pasireiškianti ilgai trunkančiu karščiavimu, galvos skausmu, bendru silpnumu, vidurių užkietėjimu ar viduriavimu, sausu kosuliu kt. Užsikrečiama per maistą, vandenį ar nuo sergančio asmens. Šiaurės, Vakarų Afrikos ir ypač Pietų Azijos, Peru šalys yra pavojingos keliautojams. Reikalinga viena vakcinos dozė, kuri suteikia apsaugą 3 metams.
Geltonasis drugys – uodų pernešama virusinė liga. Ligos pradžia ūmi, pasireiškianti aukšta temperatūra, vėmimu, galvos bei raumenų skausmu. Vėliau liga gali progresuoti bei sukelti rimtas komplikacijas, vidaus organų kraujavimą, geltą ar inkstų nepakankamumą, dėl kurių žmogus dažniausiai neišgyvena. Galima užsikrėsti Afrikos, Pietų Amerikos šalyse. Reikalinga viena vakcinos dozė, kurios apsauga išlieka visam gyvenimui.
Meningokokinė infekcija paplitusi kai kuriose į pietus nuo Sacharos esančiose Afrikos šalyse. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra sergantys ligoniai arba sveiki meningokokų nešiotojai. Infekcija plinta lašeliniu būdu per orą. Meningokokinė infekcija yra staigi, pavojinga gyvybei, pasireiškianti kaip bakterinis meningitas (smegenų ir stuburo dangalų infekcija) ir/arba sepsis (per kraują plintanti infekcija). Liga greitai progresuoja ir gali baigtis mirtimi per 24 val. po pirmųjų simptomų atsiradimo. Keliautojams, kuriems reikalinga vakcinacija nuo meningokokinės infekcijos dažniausiai reikalinga viena vakcinos dozė.
Pasiutligė. Tai infekcinė viruso sukelta mirtina liga, kuria užsikrečiama per tam tikrų gyvūnų seiles. Pasiutligė nustatyta 150 pasaulio šalių. Pagrindinis plitimo būdas – pasiutligę sukelia virusas, kuris į žmogaus organizmą gali patekti įkandus sergančiam laukiniam ar naminiam gyvūnui (katė, šuo, paukštis, beždžionė, vilkas ir pan.). Viruso yra gyvūno seilėse, todėl užsikrečiama, kai seilių patenka pro odos pažeidimą (kartais – gyvūnui palaižius, kai odoje yra žaizdelių). Patekęs į organizmą, virusas periferiniais nervais keliauja iki smegenų, kur sukelia uždegimą. Kadangi pasiutligė yra mirtina liga, kontraindikacijų pokontaktiniam skiepijimui nėra. Po kontakto su gyvūnu yra tikslinga kuo greičiau atlikti vakcinaciją. Taip pat profilaktinis skiepas prieš kontaktą reikalingas tiems asmenims, kurie yra didelės rizikos grupės aplinkoje.
Hepatitas B – tai virusinė kepenų liga, kurios metu yra sukeliami kepenų uždegimai. Ligai progresuojant, vystosi kepenų cirozė ar vėžys. Simptomai dažnais atvejais pasireiškia ne iš karto, o praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams. Simptomai dažnais atvejais nėra specifiniai, todėl juos sunku atskirti. Užsikrėtimo šaltinis yra sergantis žmogus, kuris platina virusą. Užsikrėsti galima artimai kontaktuojant su sergančiuoju, lytinių santykių metu, įsidūrus užkrėsto žmogaus adata, nesteriliais įrankiais atliekant grožio procedūras, manikiūrą, tatuiruotes ir pan. Pilnai apsaugai reikalingos 3 vakcinos dozės.
Prieš kiek laiko iki kelionės rekomenduojama kreiptis dėl skiepų?
Keliautojams kreiptis į kliniką dėl skiepų rekomenduojama iki kelionės likus 4-6 savaitėms, kad susidarytų pakankamas imunitetas, tačiau jei iki kelionės liko mažiau laiko, galime sudaryti individualų skiepijimo planą.
Ar galima gauti patvirtinantį dokumentą, kad esu pasiskiepijęs?
Kelionės skiepai gali būti surašomi į tarptautinį skiepų pasą, kuris dažnai reikalingas keliaujant į endeminę zoną. Tai yra dokumentas, kuris įrodo, jog asmuo yra pasiskiepijęs nuo konkrečios ligos.
Turite papildomų klausimų? Skambinkite +370 666 33607 arba rašykite info@vingioklinika.lt
Daugiau informacijos apie skiepus rasite čia: https://vingioklinika.lt/paslauga/skiepai/
Daugiau patarimų