Vaikų ir paauglių odontologija
Tėveliai turėtų žinoti, kad gydyti būtina ne tik nuolatinius, bet ir pieninius vaikų dantis. Negydomi jie gali sukelti nuolatinį skausmą, rimtesnes ligas, tokias kaip pulpitą ir periodontitą, sukelti miego, elgesio sutrikimų.
Reguliarūs vizitai pas odontologą apsaugos tiek pieninius, tiek ir nuolatinius Jūsų vaikų dantis bei padės suformuoti reikiamus burnos higienos įgūdžius.
Vaikų pieninių dantų priežiūra ir gydymas
Pirmasis vaiko apsilankymas pas odontologą. Pirmoji vaiko pažintis su odontologu turėtų įvykti išdygus pirmiesiems dantims arba sulaukus maždaug 2 metukų. Įprastai iki 3 m. amžiaus vaikas jau turi pirmuosius 20 pieninių dantukų, kuriais pradeda rūpintis padedamas tėvelių. Nors vaikų dantų gydymas ir priežiūra mažai skiriasi nuo suaugusiųjų, svarbiausia tėvelių užduotis – tinkamo specialisto suradimas.
Apsilankymų pas odontologą dažnis. Kaip ir tėveliams, taip ir jų vaikams, pas savo gydytoją odontologą derėtų atvykti profilaktinei apžiūrai du kartus per metus. Jei vaiko dantys pažeisti ar linkę dažniau gesti, rekomenduojame lankytis kas 2 – 3 mėnesius.
Vaikų pieninių dantų priežiūra.Vaikas turi būti pratinamas valyti dantis nuo pat mažų dienų. Rekomenduojama, kad vaikams iki 7-8 metų amžiaus dantis padėtų valyti tėvai. Kol vaikas neišmoksta rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti tinkamai išsivalyti dantis. Mažas vaikas gali pats valytis dantis šepetėliu, bet dantų valymą pabaigti turėtų tėvai.
Taip pat, išdygus visiems pieniniams dantims ir susiformavus tarpdančiams, derėtų nepamiršti valyti juos tarpdančių siūlu.
Ar verta gydyti vaikų pieninius dantis?
Negydomi pieniniai dantys gali sukelti skausmą, infekciją, kuri gali pažeisti dar neišdygusių nuolatinių dantų užuomazgas. Dantų kariesas ir dėl to atsirandantis skausmas gali trikdyti vaiko mitybą, miegą, nulemti elgesio pasikeitimus ir prastą estetinę išvaizdą. Todėl pieninius dantis gydyti būtina. Specialiai pieninių dantų plombavimui yra sukurta įvairių spalvotų plombų, kurių spalvas gali pasirinkti pats vaikas.
Priešlaikinis pieninių dantų netekimas gali turėti įtakos netaisyklingam sąkandžiui. Tai dažna ortodontinių problemų priežastis. Pieninis dantis palaiko vietą nuolatiniam dančiui, tad per anksti jo netekus, naujas dantis gali išdygti kreivai.
Vaikų pieninių dantų priežiūros ir gydymo paslaugos.
Vingio klinikoje teikiame tokias pieninių dantų priežiūros ir gydymo paslaugas:
- Vaikų burnos higienos pamokėlės;
- Bijančių gydytis vaikų psichologinis paruošimas, konsultavimas ir gydymas;
- Pieninių dantų nuvalymas profilaktine poliravimo pasta;
- Pieninių dantų aplikacijos fluoro laku;
- Pieninių dantų karieso gydymas ir plombavimas;
- Pieninių dantų karieso gydymas ir plombavimas spalvotomis plombomis;
- Pieninių dantų rovimas (šalinimas);
- Gydytojo odontologo apžiūra ir pažyma darželiams.
Kiek laiko reikėtų skirti vaiko vizitui?
Pieninių dantų gydymui rekomenduojama skirti vizitą iki 1 valandos. Pieninio danties rovimui pakanka 30 min. trukmės vizito. Gydytojo odontologo apžiūrai ir pažymai darželiui reikėtų skirti 15 min. trukmės vizitą.
Kas atlieka vaikų pieninių dantų priežiūrą ir gydymą?
Vingio klinikoje konsultuoja ir gydo gydytoja odontologė Marija Jagminaitė-Čaplikienė (darbo patirtis nuo 2011 metų), gydytojas odontologas Martynas Pempė (darbo patirtis nuo 2017 metų), taip pat gydytoja odontologė Gintarė Žmuidinavičienė (darbo patirtis nuo 2014 metų). Gydytojai mažiausiai keturis kartus per metus tobulinasi konferencijose ir mokymuose, kuriuos veda tiek Lietuvos, tiek užsienio lektoriai.
Vaikų ir paauglių nuolatinių dantų priežiūra ir gydymas
Apie 6-tus gyvenimo metus vaikams pradeda dygti nuolatiniai dantys. Ypač svarbi yra pirmųjų nuolatinių krūminių dantų priežiūra ir valymas.
Pilnai išdygus nuolatiniams dantims patariama jų kramtomuosius paviršius padengti silantais. Silantai – speciali medžiaga, skirta dantų įdubų ir vagelių karieso profilaktikai. Silantai mechaniškai uždaro vageles bei įdubas ir užkerta kelią karieso atsiradimui, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašoms, be to, išskiria fluorą, taip sutvirtindami dantį.
Geriausia silantus aplikuoti dygstant nuolatiniams dantims – 5-8 m. (dygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys) bei 9-13 m. (dygsta kapliai ir antrieji krūminiai dantys).
Apsilankymų pas odontologą dažnis.
Apsilankymų dažnį pas gydytoją odontologą nustato gydytojas odontologas pirmojo vizito metu.
Nuo kokio amžiaus rekomenduojama profesionali burnos higiena paaugliams?
Amžiaus ribų nuo kada galima atlikti profesionalią burnos higieną nėra. Ji gali būti atliekama ir vaikams. Apie poreikį atlikti profesionalią burnos higieną Jus informuos gydytojas odontologas.
Nuo kokio amžiaus galima paaugliams tiesinti dantis nematomomis tiesinimo kapomis?
Paaugliams tiesinti dantis nematomomis dantų kapomis galima pradėti tada, kai išdygsta visi nuolatiniai dantys (neskaitant protinių dantų). Įprastai tai įvyksta 14 metų amžiaus.
Kada reikalingas nuolatinių krūminių dantų mikroprotezavimas keramikinėmis restauracijomis (įklotais ir užklotais)?
Įklotai ir užklotai – tai tokios dantų restauracijos, kurios pasitelkiamos siekiant atkurti estetinį vaizdą bei funkciją stipriau pažeistų nuolatinių krūminių dantų srityje. Nors labiau pažeistų dantų audiniai yra atkuriami ir įprastomis plombomis, tačiau jos neretai sudaro daugiau negu pusę danties vainiko. Dėl šios priežasties ženkliai padidėja tokio danties skilimo ar lūžio rizika. Danties restauravimas užklotu leidžia išsaugoti silpnas danties struktūras ir dantį, net jeigu iš jo liko tik plona sienelė.
Taikant šias restauracijas, preciziškai tiksliai atkuriamos krūminių dantų anatominės struktūros – forma, kauburėliai, vagelės ir kitos itin smulkios detalės. Tai leidžia ir tiksliai atkurti taisyklingą sąkandį.
Vaikų ir paauglių nuolatinių dantų priežiūros ir gydymo paslaugos.
Vingio klinikoje teikiame tokias nuolatinių dantų priežiūros ir gydymo paslaugas:
- Vaikų ir paauglių burnos higienos apmokymai;
- Dantų nuvalymas profilaktine pasta ir padengimas fluoro laku;
- Nuolatinių dantų vagelių padengimas silantais – t.y.krūminių dantų vagelių hermetizavimas skysta plombine medžiaga, skirta apsaugoti ką tik išdygusį dantį nuo galimo karieso;
- Profesionali burnos higiena;
- Pradinio nuolatinių dantų karieso gydymas be gręžimo ir plombavimo (vokiška Icon sistema);
- Nuolatinių dantų karieso gydymas ir plombavimas;
- Nuolatinių dantų šaknų kanalų gydymas;
- Nuolatinių krūminių dantų mikroprotezavimas keramikinėmis restauracijomis (įklotais ir užklotais);
- Nuolatinių dantų protezavimas;
- Nuolatinių dantų protezavimas vaikams iki 18 metų, gaunant kompensaciją;
- Dantų tiesinimas nematomomis tiesinimo kapomis, kai išdygsta visi nuolatiniai dantys (išskyrus protinius);
- Chirurginis gydymas (dantų šalinimas ir kitos chirurginės procedūros);
- Gydytojo odontologo apžiūra ir pažyma mokykloms.
Kokios vizito trukmės reikėtų vaikų ar paauglių nuolatinių dantų procedūroms?
Vaikų ir paauglių nuolatinių dantų gydymui, burnos higienai rekomenduojama skirti iki 1 val. trukmės vizitą. Gydytojo odontologo apžiūrai ir pažymai mokyklai reikėtų skirti 15 min.
Kas atlieka vaikų ir paauglių nuolatinių dantų priežiūrą ir gydymą?
Vingio klinikoje konsultuoja ir gydo vaikų odontologė Raminta Levickienė (darbo patirtis nuo 2010 m.), gydytoja odontologė Marija Jagminaitė-Čaplikienė (darbo patirtis nuo 2011 metų), gydytojas odontologas Martynas Pempė (darbo patirtis nuo 2017 metų), gydytoja odontologė Meilė Kalvaitytė (darbo patirtis nuo 2022 m.), taip pat gydytoja odontologė Gintarė Žmuidinavičienė (darbo patirtis nuo 2014 metų). Vaikų burnos higieną ir dantų gydymą be gręžimo ICON sistema atlieka burnos higienistė Laura Sviglinskienė (darbo patirtis nuo 2012 m.)
Turite papildomų klausimų? Skambinkite +370 692 38498 (Antakalnio g. 40, Vilnius), + 370 666 33607 (Kauno g. 22, Vilnius) arba rašykite [email protected]