Dantų šaknų kanalų (endodontinis) gydymas

Sveikos šypsenos klinika
Grįžti į paslaugas

“Endo” išvertus iš graikų kalbos reiškia “viduje”, “odont” – dantis. Endodontija – tai mokslas apie danties „vidų“, šaknies kanalų gydymą. Endodontinis gydymas – sudėtinga ir didelio kruopštumo reikalaujanti procedūra, ženkliai prisidedanti prie natūralių dantų išsaugojimo. Jei yra bent menkiausia galimybė – mūsų klinikos specialistai deda visas įmanomas pastangas, kad išsaugotų savus dantis kaip įmanoma ilgiau.

Kas yra dantų šaknų kanalų (endodontinis) gydymas?

Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos.

Dantyje po kietuoju emalio ir dentino sluoksniu yra minkštasis audinys – pulpa. Ji sudaryta iš nervų, kraujagyslių, puraus jungiamojo audinio ir įvairių ląstelių. Jeigu pulpa pažeidžiama, dantis netenka kraujotakos ir inervacijos, jis tampa negyvybingas. Dažniausia bakterijų patekimo į šaknies kanalų sistemą priežastis – dantų kariesas (ėduonis). Pulpa gali tapti infekuota ir dėl traumų ar danties pažeidimo (skilimų, įtrūkimų, pleištinių defektų ir kt.). Visais tokiais atvejais jau reikalingas dantų šaknų kanalų (endodontinis) gydymas.

Negydomi šaknies kanalai – tai infekcijos židinys, padidinantis riziką sirgti širdies ligomis net keletą kartų.

Kaip nustatoma ir kokiais atvejais rekomenduojamas dantų šaknų kanalų gydymas?

Endodontinis gydymas reikalingas, kai negydant karieso ar traumos atveju mikroorganizmai dentino kanalėliais patenka į danties pulpą. Tuomet prasideda pulpos uždegimas – pulpitas (plačiai vadinamas “nervo” uždegimu). Jis dažniausiai pasireiškia skausmu ar jautrumu nuo šalto/karšto dirgiklio. Negydomas pulpos uždegimas plinta už danties šaknies ribų ir pasiekia aplinkinį kaulą. Tuomet prasideda viršūninis periodontitas – aplink šaknį esančių audinių uždegimas. Pacientui juntamas skausmas kramtant ar liečiant dantį, dantis jaučiasi kaip “pakeltas”. Šalia danties galima užčiuopti pūlinį, pastebėti “pūlinuką” (fistulę), pro kurį skiriasi pūliai. Negydomą tokį dantį dėl kaule išplitusio uždegimo gali tekti šalinti.

Jeigu pulpos uždegimas yra lėtinis ir pacientas nejaučia skausmo, pažeidimas gali būti diagnozuojamas apžiūros metu ir atliekant rentgenologinį tyrimą. Apie “negyvą” dantį gali įspėti pakitusi jo spalva. Visais šiais atvejais, atlikus reikalingus tyrimus ir nustačius diagnozę, reikalinga atlikti endodontinį gydymą.

Kad išvengtume endodontinio gydymo, svarbu:
– savalaikis karieso pažeistų dantų diagnozavimas ir gydymas;
– reguliariai atliekama burnos higiena ir burnos būklės įvertinimas;
– pagal poreikį atliekami rentgenologiniai tyrimai.

Dantų šaknų kanalų gydymo sėkmingumas

Endodontinis dantų šaknų kanalų gydymas – ypač kruopštaus darbo ir žinių reikalaujanti procedūra. Mūsų klinikoje endodontinio dantų gydymo paslauga teikiama panaudojant pačias naujausias technologijos, kurios šią dieną yra naudojamos endodontiniame gydyme. Dirbama tik su patikrintomis medžiagomis.

Dantų šaknų kanalai, atlikus mechaninį ir cheminį kanalų valymą, yra pildomi specialia plombine medžiaga – gutaperčia. Pagal prognozę endodontinis gydymas yra labai sėkmingas (dažnai siekia 96-100%), tačiau svarbu atminti, kad tokia sėkmė pasiekiama tik tada, kai po kokybiškai atlikto šaknų kanalų gydymo seka savalaikis (maksimaliai 2-3 sav. po gydymo) danties vainiko atstatymas (plombuojant pastoviu kompozitiniu užpildu, protezuojant užklotu ar vainiku). Taip pat svarbu žinoti, kad būtent galiniams dantims po endodontinio gydymo dažnai reikalingas vainiko protezavimas, norint prailginti tokio danties prognozę.

Kiek laiko tarnauja sutvarkytos dantų šaknys? Ar yra taikoma darbų garantija?

Dantų šaknų kanalų gydymui, kaip ir visoms kitoms medicininėms procedūroms, garantija nesuteikiama. Labai didele dalimi endodontiškai gydyto danties tarnavimo laikas priklausys nuo:

– tinkamos vainiko restauracijos (ar dantis buvo tinkamai atstatytas plombine medžiaga, ar, jeigu reikėjo, laiku suprotezuotas);
– gydyto danties padėties dantų lanke (dalyvavimo protezo konstrukcijoje);
– gaunamo kramtymo krūvio;
– periodontologinės, t.y. dantį supančių audinių, būklės;
– bendros burnos būklės.

Tais atvejais, kai reikalingas šaknų kanalų gydymas mikroskopuojant, pvz., sudėtinga šaknų kanalų anatomija, “užkalkėję“ šaknų kanalai ir pan., pacientą siunčiame kolegoms, su kuriais bendradarbiaujame, gydantiems šaknų kanalus mikroskopu.

Ką reikalinga atlikti prieš dantų kanalų šaknų gydymą?

Rekomeduojama:

– probleminio danties rentgeno nuotrauka (joje tiksliau nei panoraminėje rentgeno nuotraukoje galima matyti ir įvertinti konkretaus danties šaknų būklę);
– visada pageidaujama laiku atlikta profesionali burnos higiena;
– tinkama individuali burnos higiena, kad būtų galima dirbti “švarioje aplinkoje”.

Kas atlieka dantų kanalų šaknų gydymą?

Vingio klinikoje konsultuoja ir gydo gydytoja odontologė Marija Jagminaitė-Čaplikienė (darbo patirtis nuo 2011 m.), gydytoja odontologė Gabrielė Selenytė (darbo patirtis nuo 2021 m.), gydytoja odontologė Meilė Kalvaitytė (darbo patirtis nuo 2022 m.) ir gydytojas odontologas Martynas Pempė (darbo patirtis nuo 2017 m.). 

Kuo ypatingas dantų šaknų kanalų gydymas Vingio klinikoje?

Endodontinis dantų šaknų kanalų gydymas yra sudėtingas. Jis reikalauja patirties bei atidaus darbo. Procedūrų metu naudojamos itin kokybiškos medžiagos bei instrumentai, pažangiausia technika (darbiniam kanalų ilgiui nustatyti – apeksolokatorius; mašininiai kanalų valymo instrumentai). Viskas atliekama su ypatingu gydytojų kruopštumu ir tikslumu, pasitelkiant naujausiai įgytas žinias.

Kiek užtrunka dantų šaknų kanalų gydymas ir kokia gydymo eiga?

Procedūra gali būti atliekama vienmomentiškai arba kelių vizitų metu.

  1. Nustačius probleminį dantį, pacientui paaiškinama gydymo eiga.
  2. Po nuskausminimo dantis izoliuojamas koferdamo sistema. Tai speciali guma, skirta paruošti operacinį lauką, izoliuoti dantį nuo seilių ir burnos audinių, taip pat kad naudojami instrumentai bei medžiagos nepatektų pacientui į burną.
  3. Preparuojant (gręžiant) danties audinius, kuomet pašalinami karieso pažeisti audiniai, seni nekokybiški užpildai, atveriama pulpa, sukuriamas patogus priėjimas prie šaknų kanalų.
  4. Atliekamas kanalų valymas, kurio metu kanalai apdorojami specialiais dezinfekciniais tirpalais ir sukuriama erdvė plombinei kanalo medžiagai.
  5. To paties arba kito vizito metu šaknies kanalas užpildomas gutaperčia.

Endodontinis gydymas atliekamas rentgeno kontrolėje (darbiniam kanalų ilgiui patikslinti, kanalų užpildo įvertinimui). Taip pat būtina atminti, kad atlikus endodontinį gydymą, svarbu toliau bendradarbiauti su gydytoju ir tokį dantį stebėti bent 3-4 metus.

Kiek reikia apsilankymų dantų šaknų kanalų gydymui?

Vienas dantis gali turėti nuo 1 iki 4 ar net 5 šaknies kanalų. Vienašaknio danties kanalų šaknų gydymui dažniausiai skiriama valanda, o daugiašakniam krūminiam dančiui – 1,5-2 valandų vizito laikas. Paprastai kanalų gydymui reikalingi 2 vizitai, nors kiekvienas atvejis individualus. Visas endodontinis gydymas gali būti baigtas per vieną vizitą, o gali prireikti ir 4-5 vizitų, jeigu atvejis sudėtingas, sudėtinga šaknų kanalų anatomija arba kuomet dėl didelio uždegimo nesiliauja kraujavimas/pūliavimas iš šaknies kanalo.

Ar galima valgyti iš karto po dantų šaknų kanalų gydymo?

Po endodontinio gydymo danties vainikas izoliuojamas laikinu užpildu, kuriam sukietėti reikia apie 1 valandos laiko, tad tiek laiko rekomenduojama nevalgyti ir tol, kol baigsis nuskausminimo efektas. Iki nuolatinės restauracijos, t.y. kai uždedama plomba arba užklotas, arba dalinis/pilnas vaikinėlis, gydomą dantį reikia “pasaugoti” – ta puse nekramtyti kieto maisto.

Kaip rekomenduojama prižiūrėti dantis po endodontinio gydymo?

Endodontiškai gydytą dantį reikia stebėti rentgenologiškai – atlikti danties rentgeno nuotrauką praėjus 3, 6, 12 mėn. po gydymo ir po to kartą į metus 3-4 metus laiko priklausomai nuo diagnozės ir individualios situacijos. Žinoma, nepamiršti profilaktinių apsilankymų ir reguliariai atliekamos profesionalios burnos higienos procedūros – 1-3 kartus per metus.

Kiek kainuoja dantų šaknų kanalų gydymas?

Jeigu pacientas pasirenka gydytis Vingio klinikoje – gydytojo konsultacija yra nemokama. Lojalumo programų dalyviams taikomos ypatingos nuolaidos. Vieno danties endodontinio gydymo kaina priklauso nuo dantų šaknų kanalų skaičiaus. Tikslias procedūros kainas sužinosite ČIA.

Dantų šaknų kanalų pakartotinas gydymas (pergydymas)

Danties šaknų kanalų pergydymas – tai pakartotinis kanalų gydymas, kuris reikalingas, kai:
– pacientas jaučia simptomus: skausmą, tinimą arba šalia danties atsiranda “pūlinukas” – fistulė, pro kurią teka pūliai;
– atlikus rentgeno nuotrauką, joje matomas negyjantis uždegimas šaknies viršūnės srityje;
– dantį planuojama protezuoti ir jo šaknų kanalų gydymo kokybė yra abejotina/prasta;
– šaknies kanalų užpildas yra sąlytyje su burnos skysčiais dėl iškritusio/pralaidaus danties vainiko užpildo.
Būtina pažymėti, kad šaknies kanalų gydymo ir pergydymo sėkmė priklausys nuo savalaikio danties vainiko atstatymo, todėl labai svarbu iš anksto suplanuoti visus gydymo etapus.

Pergydymo metu pradžioje yra pašalinami seni danties vainiko užpildai, karieso pažeisti audiniai, įvertinama, kiek danties audinių liko, ar nėra danties ar jo šaknies skilimų, ar dantį bus įmanoma atstatyti plomba ar protezuoti.

Pergydant šaknies kanalus didžiausi sunkumai siejami su seno užpildo iš šaknų kanalų pašalinimu ir tik pradėjus pergydymo procedūrą galima tiksliau prognozuoti gydymo trukmę. Naudojama didinamoji optika, ultragarsinis skaleris. Dažnai pergydymo atveju reikalinga atlikti daugiau rentgeno nuotraukų nei pirminio gydymo metu, norint tiksliau įvertinti klinikinę situaciją. Būtina atminti, kad pradėjus endodontinį gydymą/pergydymą galimas simptomų atsiradimas – paūmėjimas (skausmas, tinimas). Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.

Turite papildomų klausimų? Skambinkite +370 692 38498 arba rašykite info@vingioklinika.lt