Ar žinote, kad dantų ėduonis (kitaip vadinamas kariesu) – viena iš labiausiai paplitusių infekcinių dantų ligų? Net 90% pasaulio gyventojų dantys yra pažeisti ėduonies. Dažniausiai ėduonis gydomas plombavimu.
Kodėl atsiranda dantų ėduonis ir kaip jį atpažinti?
Dantų ėduonies atsiradimą lemia keturi pagrindiniai veiksniai: dažnas angliavandenių vartojimas, bakterijos, esančios apnaše ir seilėse, imlus danties paviršius ir laikas. Sumažėjus danties emalio atsparumui (mineralų kiekiui), susidaro sąlygos burnoje esančioms bakterijoms bei virusų fermentams lengvai tirpdinti emalį. Taip atsiranda kariesas.
Pirmieji karieso požymiai:
– paviršiaus spalvos pokyčiai (baltos, rudos, tamsios dėmės);
– reakcija į saldų maistą;
– reakcija į terminius dirgiklius – šaltį.
Karieso simptomai labai priklauso nuo individualaus žmogaus. Vieni jaučia danties skausmus, kai tik gedimas priartėja prie dentino, kiti pajaučia tik tada, kai gedimas jau pasiekia danties nervą. Dėl šios priežasties, visiems rekomenduojamas reguliarus tikrinimasis pas specialistą bei profesionali burnos higiena.
Pradinėje ėduonies stadijoje dantis yra gydomas be gręžimo ir plombavimo. Tai naujausia inovatyvia pradinio karieso gydymo Icon sistema, kuomet danties audiniai yra stiprinami specialiais mineralinių medžiagų, fluoro, kalcio preparatais.
Esant gilesniems danties audinių pažeidimams, ėduonies pažeisti audiniai yra šalinami gręžimo būdu, o išvalyta ertmė užpildoma aukštos kokybės kompozicinėmis plombomis.
Kas yra dantų plombavimas?
Plombavimas skirtas užpildyti išvalytą karieso ertmę ir apsaugoti esamą danties nervą nuo galimo pažeidimo ir tolimesnių sunkesnių komplikacijų. Gydymas atliekamas specialiais instrumentais išvalant ir užpildant kariozines ertmes plombinėmis medžiagomis.
Atstatant sugedusį dantį, atkuriama danties anatominė forma, kramtymo funkcija bei estetinė išvaizda. Šiais laikais kokybiška plomba galima atstatyti net ir labai pažeistus dantis. Tik reikia turėti omenyje, kad, kuo didesnė plomba – tuo trumpesnis gali būti jos tarnavimo laikas. Todėl, nors ir galima visą dantį atstatyti vien tik plombinėmis medžiagomis, tam tikrai atvejais ilgaamžiškumo toks gydymo variantas neturės – dantį rekomenduosime protezuoti.
Plombavimas taip pat reikalingas:
– esant dantų nutrupėjimams dėl perkrūvio, kurį sukelia sąkandžio problemos ar žandikaulio raumenų hiperfunkcija;
– nusidėvėjimas, kurio metu dantis praranda savo originalią formą ir estetiką;
– plombuojant dantis, galima ne tik atstatyti, kas prarasta, bet ir suteikti naują, pacientui priimtiną danties formą bei spalvą – tuomet atliekamas estetinis plombavimas.
Kokiomis plombomis plombuojame dantis?
Plombinės medžiagos turi skirtingas nusidėvėjimo savybes bei estetinį vaizdą. Remiantis atliktais tyrimais ir pasaulio lyderių rekomendacijomis, renkamės tik aukščiausios kokybės medžiagas, kurios užtikrina laikomumą, pasižymi kuo didesniu atsparumu dėvėjimuisi ir puikia estetika.
Kiek laiko tarnauja plombos?
Plombos gali tarnauti 5-15 metų. Tai priklauso nuo įvairių faktorių: bruksizmas (griežimas dantimis), prasta burnos higiena, netaisyklingas sąkandis ar ypatingai didelė plomba, tuomet įspėjame, kad galimas greitesnis plombos nusidėvėjimas ar nutrupėjimas.
Kokie tyrimai reikalingi prieš atliekant dantų plombavimą?
80% atvejų užtenka apžiūros, likusiais atvejais, kai kariesas gali slėptis po sena plomba arba giliai tarpdantyje, atliekama rentgeno nuotrauka. Senesnės nei 3 mėnesių rentgeno nuotraukos yra neinformatyvios, nes per šį laiką gedimas galėjo progresuoti. Prieš plombavimą visada rekomenduojama profesionali burnos higiena. Nuvalius visas apnašas ir akmenis, dažnai pasimato tikrosios gedimo ribos ir yra paruošiamas švarus darbo laukas, po profesionalios burnos higienos sugijusios dantenos nekraujuoja.
Kuo ypatingas dantų plombavimas Vingio klinikoje?
Plombavimas Vingio klinikoje išsiskiria nuoširdžiu odontologo noru atlikti darbą kiek galima geriau bei ypatingu gydytojų kruopštumu ir tikslumu, pasitelkiant naujausias įgytas žinias.
Kiek užtrunka dantų plombavimas?
Vidutiniškai vieno danties plombavimas kartu su apžiūra užtrunka apie 1 val., lengvesniais atvejais galima suspėti ir per 30 minučių. Jei situacija yra labai sudėtinga, plombavimas gali užtrukti net iki 1,5 valandos.
Ar galima valgyti iš karto po dantų plombavimo?
Jeigu atlikta nejautra, rekomenduojama palaukti, kol praeis vaistų poveikis. Kitu atveju galima valgyti iš karto po procedūros.
Kaip rekomenduojama prižiūrėti dantis po plombavimo?
Specialios priežiūros plombos nereikalauja. Svarbiausia plombuotus dantis valyti taip pat gerai kaip ir savus. Jeigu plomba yra estetinėje zonoje, profesionalios higienos metu rekomenduojame atnaujinti blizgų danties paviršių poliruojant specialiomis priemonėmis. Plombos kaupia didesnį apnašų kiekį nei dantų emalis, dėl to ypač svarbu reguliariai atliekama profesionali burnos higiena.
Kiek kainuoja dantų plombavimas?
Vieno danties plombavimo kaina klinikoje priklauso nuo situacijos sudėtingumo, plombos dydžio, reikalingų paruošiamųjų procedūrų ir sunaudotų medžiagų kiekio (nuskausminimas, izoliacinė medžiaga, retrakciniai siūlai, rentgeno nuotraukos ir t.t). Tikslias plombavimo kainas sužinosite ČIA.
Kas atlieka dantų plombavimą?
Vingio klinikoje konsultuoja ir gydo gydytoja odontologė Marija Jagminaitė-Čaplikienė (darbo patirtis nuo 2011 metų), gydytoja odontologė Gintarė Žmuidinavičienė (darbo patirtis nuo 2014 metų), gydytojas odontologas Martynas Pempė (darbo patirtis nuo 2017 metų), gydytoja odontologė Gabrielė Selenytė (darbo patirtis nuo 2021 metų) bei gydytoja odontologė Meilė Kalvaitytė (darbo patirtis nuo 2022 metų). Gydytojai mažiausiai keturis kartus per metus tobulinasi konferencijose ir mokymuose, kuriuos veda tiek Lietuvos, tiek užsienio lektoriai.
Turite papildomų klausimų? Skambinkite +370 692 38498 arba rašykite [email protected]