Dantų laminatės

Sveikos šypsenos klinika
Grįžti į paslaugas

Bemetalės keramikos dantų laminatės

Graži ir sveikų dantų šypsena ne tik puošia mus, bet ir padeda mums jaustis laimingiems. Kai gali drąsiai šypsotis – laisviau bendrauji, labiau pasitiki savimi ir žymiai dažniau šypsaisi. Laminatės yra pažangiausias ir greičiausias būdas šiuolaikinėje odontologijoje sukurti gražius dantis ir gražią šypseną. Estetinis protezavimas laminatėmis dažniausiai atliekamas priekiniams dantims – tiems, kurie yra labiausiai matomi žmogui šypsantis ir kalbant.

Kas yra bemetalės keramikos dantų laminatės?

Tai itin plonos (0.3—0.5 mm storio) bemetalės keramikos plokštelės, kuriomis yra dengiami išoriniai nuosavų dantų paviršiai. Panašiai kaip dengiami nagai dirbtiniais nagais. Plonos laminačių keramikos plokštelės sugeria, atspindi ir praleidžia šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Laminates galima padaryti pageidaujamos spalvos, formos, ilgio, paslėpti netenkinantį savo danties paviršių. Kiekvienam pacientui laminatės gaminamos individualiai, dantų techniko laboratorijoje.

Kokiais atvejais rekomenduojamos dantų laminatės?

Kai norima pakeisti ar pagerinti:

  • dantų spalvą,
  • dantų formą,
  • dantų dydį ir padėtį,
  • atstatyti lūžusius dantis,
  • užpildyti tarpus tarp priekinių dantų,
  • ištiesinti dantų lanką, kai yra nežymūs dantų kreivumai, o ortodontinio gydymo atsisakoma.

Kokie dantų laminačių privalumai?

– laminatės atrodo natūraliai,
– maksimali estetika (ilgainiui nesikeičia spalva ir blizgesys),
– tvirtos ir ilgaamžės, atsparios nusidėvėjimui,
– tausoja danties audinius, kadangi atliekamas tik minimalus danties paviršiaus šlifavimas,
– lyginant su protezavimu, reikia mažiau vizitų,
– ant ypatingai glotnaus restauruoto keramikos paviršiaus beveik nesikaupia apnašas, mikrobai ar bakterijos.

Ar visiems pacientams galima taikyti dantų laminates?

Laminatės nerekomenduojamos:
– tiems pacientams, kurių dantys stipriai pažeisti karieso ar gausybės senų plombų, kur nebėra savo danties emalio ar jo likę visai mažai. Laminatės tokiu atveju tik pablogintų situaciją. Geriau rinktis protezavimą vainikėliais (karūnėlėmis).
– jei dantys yra labai kreivi arba netaisyklingas sąkandis. Tuomet, pirmiausia, rekomenduotinas ortodontinis gydymas, siekiant ištiesinti dantų lanką, pakoreguoti sąkandį, o tik po to minimaliai invazyvios laminatės spalvos ir formos korekcijai.
Laminatės skirtos estetiniam dantų tobulinimui, o ne dantų ligų gydymui.

Kaip įvertinti, kas geriau tiktų – estetinis plombavimas ar dantų laminatės? Nuo ko priklauso pasirinkimas?

Estetinis plombavimas labiau tinka tuo atveju, kai nenorima keisti spalvos, o reikalinga tik minimali danties korekcija, atstatant pvz., tik nudilusį kandamąjį kraštą ar minimaliai pakoreguojant danties formą, pridedant tik kampučius, tačiau nedengiant viso danties paviršiaus. Daugiau apie estetinį plombavimą.
Tais atvejais, kuomet norima pakeisti dantų spalvą ar visą išorinį reljefą, yra renkamasi tarp laminačių ir estetinio plombavimo. Pasirinkimas priklauso nuo paciento finansinių galimybių, nes laminatės yra brangesnė investicija.

Kokios dantų laminatės naudojamos?

Laminatės gali būti gaminamos iš kelių rūšių keramikos:

  • Lauko špato keramikos,
  • Ličio disilikato keramikos (“E-max”),
  • Leucitu sutvirtintos keramikos.

Šiuo metu laminačių rinkoje ir Vingio klinikoje populiariausia yra viena pažangiausių bemetalės keramikos rūšių – “E-max” keramika (Ivoclar Vivadent šveicarų gamintojo). Tai aukštos kokybės medžiaga, kuri yra 4 kartus stipresnė nei dabar jau gana retai naudojama metalo keramika vainikėliams gaminti, ir sukuria ypač estetišką bei natūralų rezultatą.

Kiek laiko tarnauja dantų laminatės? Ar po kurio laiko jas būtina keisti?

Laminatės vidutiniškai tarnauja 10-15 metų. Jei individuali burnos higiena tinkama, kasnakt dėvima apsauginė bruksizmo kapa, nekandama labai kietų produktų, laikomasi gydytojo rekomendacijų, tai tarnavimo laikas gali būti ir dar ilgesnis.
Bet kokiu atveju, laminatės turėtų tarnauti ilgiau nei estetinės plombos.

Kokie tyrimai ar procedūros reikalingi prieš atliekant procedūrą?

Prieš procedūrą reikalinga panoraminė dantų rentgeno nuotrauka, kuri turi būti ne senesnė nei 1 metai bei profesionali burnos higiena, atlikta ne seniau nei prieš 1-6 mėn., priklausomai nuo paciento dantenų būklės.

Kaip vyksta procedūra? 

Pirmas vizitas skiriamas konsultacijai (15-30 min.), kurios metu aptariami lūkesčiai, poreikiai ir galimybės. Jei viskas tinka, iš karto nuimami atspaudai preliminariam būsimų dantų formos vaškavimui ir preliminarios šypsenos matavimui. Fotografuojama.

Antras vizitas – dantys yra ruošiami laminatėms (1 dantis – 1val.): minimaliai invazyviai vietinėje nejautroje šlifuojami dantų paviršiai, nuimami atspaudai galutinėms laminatėms ir to paties vizito metu uždedamos laikinos plastmasinės laminatės, pagamintos tiesiogiai pagal dantų techniko padarytą preliminarų būsimų dantų modelį. Pamatuojama būsima šypsena. Dar kartą aptariami lūkesčiai.

Trečio vizito metu – laminačių matavimas. Jei viskas tinka, iš karto cementuojama ir pacientas išeina su nauja stulbinančia šypsena.

Kiek reikia vizitų, norint atlikti priekinių dantų estetinį protezavimą laminatėmis? 

Dažniausiai reikia 3-4 vizitų, priklausomai nuo to, ar reikės laminačių koregavimo, ar ne. Visi dantys ruošiami iš karto vieno vizito metu. Laminačių cementavimas ant visų dantų taip pat vyksta vieno vizito metu.

Kiek laiko trunka procedūra? 

Dantų paruošimas laminatėms: 1 dantis – apie 1 val. Taigi, jei pvz., reikia tvarkyti 6 dantis, tai reikės 5-6 val. trukmės vizito.
Pamatavimas/cementavimas: 1 dantis – apie 30 min. Taigi, jei pvz., tvarkomi 6 dantys, tai reikės apie 3 val. trukmės vizito pamatavimui/cementavimui.

Ar galima valgyti iš karto po procedūros?

Po 30 min.

Kaip rekomenduojama prižiūrėti dantis po procedūros?

Po 2 sav. nuo laminačių pricementavimo paskiriamas vizitas apžiūrai. Vėliau individuali priežiūra nesiskiria nuo savų dantų priežiūros. Svarbu nepamiršti valyti tarpdančius tarpdančių siūlu bei tarpdančių šepetėliu ir laikytis kitų gydytojo/burnos higienisto rekomendacijų. Dažniausiai bent 2 kartus per metus rekomenduojama profesionali burnos higiena.

Kiek kainuoja dantų laminatės?

Vieno danties padengimas laminate kainuoja apie 500 Eur (įeina dantų paruošimas, atspaudai, laminatės, laikinos laminatės, cementavimas).

Kas atlieka tokias procedūras?

Vingio klinikoje dantų estetinį protezavimą laminatėmis atlieka gyd. Gintarė Žmuidinavičienė, estetinio-funkcinio plombavimo ir protezavimo specialistė. Gydytojos Gintarės darbo stažas – nuo 2014 m. Specialistė dalyvauja mokymuose ir konferencijose Lietuvoje bei užsienyje 3-5 kartus per metus.

Turite papildomų klausimų? Skambinkite +370 692 38498 arba rašykite [email protected]